Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2020
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade safirer av lägre kvalitet, krokar, längd 5,5 cm, vikt 3,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj, hundar, diameter 18 mm, kedja och stav, vikt 10 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor, barocka större ca 12 x 8 mm och mindre ca 5 x 4 mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 47 cm.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, emalj, Madonnan med barnet, mått 5,5 x 3,5 cm, ärtlänk 60 cm, vikt 24,8 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, runda, knappformade och diskar, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kvarts med markasit, diskformade odlade sötvattenpärlor, krokar, längd 7 cm, vikt 14,1 g.
ENGELBERT, hänge/kedja, silver, bergskristall, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1944, höjd 45 mm, längd på kedjan 63 cm, vikt 19,0 g, stenen är något lös i fattningen, slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, längd på kedjan 46 cm, vikt 6,1 g, en diamant med nagg på kulett.
SALTKAR, silver, slät på 3 kulfötter, Moskva 1896, diameter 36 mm, höjd 25 mm, vikt 21,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,41 ct ca TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, pärlor saknas, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, krokar.
COLLIER, 2 -radigt, korall, lås i förgylld metall, ej knutar, längd 40 cm, vikt 39,9 g.