Avslutad | Moderna – Lördag 7 november 2020
LAPPONIA, armband, 18K guld, Mukka, Finland 1989, längd ca 18 cm, vikt 21,6 g, säkerhetskedja.
OLE LYNGGAARD, 2 påhäng, 18K guld, rutilkvarts, Charlotte Lynggaard, modell A3061-402, total vikt 5,0 g.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
GEORG JENSEN, 2 ringar, Fusion, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, design Nina Koppel, stl 53, vikt 10,7 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 452, Infinity, sterlingsilver, vikt 76,8 g, originaletui, ytterkartong.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca River-Cr(E-J)/VS-SI, längd 41 cm, vikt 4,3 g, en diamant med litet nagg på kuletten och en rör sig i fattningen.
TENNISARMBAND, 18K guld, 63 st svarta briljantslipade diamanter ca 5,01 ctv, längd 18 cm, vikt 9,0 g, några med ytskador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct, TCr/SI2, GIA laserinskription, 8 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,6 g. slipningens proportioner av lägre kvalitet, nagg på kronfasett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 diamanter, 1,00 ctv, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VVS1, HRD cert 14038854001 samt inskription på rondist, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, HRD cert 14022566006, vikt 2 g, stift i 18K vitguld, diamanter med naturaler på rondisten..
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv/TW(F)/SI1, laserinskriptioner på rondister GIA 2106910022 och GIA 2106739766, stift, vikt 1,8 g.
LAPPONIA, örhängen,18K guld/platina, diamanter ca 0,04 ctv, stift, höjd 8 mm, vikt 2,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W//VS, Serpentin, stl 19,25 mm, vikt 8,7 g.