Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2020
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TW-W/VS-VVS, längd 17,5 cm, vikt 7,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,8 g, en diamant med bruten kulett, en annan diamant med nagg på kuletten.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/P1, 23 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g, den större diamanten med ytliga inneslutningar som även bryter igenom ytan, nagg på 3 av de mindre diamanterna, svaga fattningar.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner 2,78 ctv, 54 briljantslipade diamanter 0,79 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd 2,5 cm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VVS-VS, 7 ovalslipade Ioliter, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 droppslipade akvamariner 6,17 ctv, 82 briljantslipade diamanter 1,43 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stift, längd 3,7 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd 2,3 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 168 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P1, stift, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld/rodinerat guld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P1, storlek 17,25+ mm, vikt 9,0 g, några diamanter med ytskador.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE, kors, 76 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 7,0 g.
KAFFEKANNA, silver, hamrad yta, handtag i trä, modell nr 12, MGAB, Uppsala 1979, signerad Löfman, höjd 16 cm, längd 21 cm, vikt 555,7 g.
SOCKERSKÅL, silver, hamrad yta, med lock, MEMA, Lidköping 2000, signerad Löfman, höjd 7 cm, diameter 7,8 cm, vikt 148,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Kaplans Safir, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 6,7-9,4 mm, lås i 14K vitguld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, säkerhetskedja, knutet, längd 65 cm, vikt 59,6 g,i behov av omträdning.
HELALLIANSRING, platina, antik- och rosenslipade diamanter, stl 15,15,75 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar, några stenar med nagg.
ARMBAND, 14K guld, turmaliner och granater, längd 18,5 cm, säkerhetskedja, vikt 15,4 g.