Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2020
Klocktillbehör Rolex
JUBILEELÄNK, till Rolex damur, stål/14K guld, signerad U.S.A, skadad (se bild), bredd 13/10 mm, viklås.
Klockor Swatch
SWATCH, Automatic, Francois 1er, Cal ETA 2840, Ref nr. SAK 100, herrur, 36,8 mm, plast, automatisk, plexiglas, glasbaksida, integrerat läderband, originalspänne, ca 1992, etui.
JAEGER, bordsur, 57 x 82 x 22 mm, gulmetall, mekanisk, 2-dagars, alarm, skadad urtavla, ca 1955.
Klocktillbehör Omega
FÖRVARINGSETUI, Omega, plats för 6 st armbandsur, 365 x 260 x 34 mm, läder, skadad, ca 1970.
Klockor Citizen
CITIZEN, Date Seine, damur, 28 mm, Boett nr. 7090272, stål, manuell, plexiglas, datum, bucklor boett, läderband, ca 1977.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, damur, 30 mm, Boett nr. C1C447, doublé, manuell, plexiglas, läderband, ca 1975.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16059860, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-3 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1958.
CERTINA, DS, Boett nr. EOL 225.7070.44, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, dag, datum, månad, månfas, defekt, originallänk, viklås, ca 1995.
SEIKO, herrur, 37 mm, Serie nr. 241001, Boett nr. A829-6000, stål, quartz, hardlexglas, digital, defekt, integrerad originallänk, viklås, ca 1972.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, damur, 20 x 21 (27) mm, Boett nr. 5311, doublé, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, damur, 22,5 x 26 (31) mm, Boett nr. 5721, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, defekt, läderband, originalspänne, ca 1985.