Avslutad | Aficionado – Torsdag 29 oktober 2020
Medaljer Minnen
MEDALJ, brons, Bronze Star, USA, även färgband och knapp, mindre dokument signerat av Robert P. Patterson, originaletui, graverat namn på mottagaren.
Mynt Svenska mynt
ÅRSSET, silver/ koppar/nickel, 40 st hårdplast, 5 st mjukplast, 1952-1991, kvalité ca 01 - 0, flera av samma år, framför allt 1973 och 1976.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Mark, 1888 A, Preussen, kvalité ca 1+, diameter 19 mm, vikt 4,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 23,42K guld, Dukat, 1848, Oscar I, kvalité ca 1+, diameter 19 mm, vikt 3,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, Carolin, 1868, Karl XV, slitagemässig kvalité ca 1+/01 men myntet har varit hängt, diameter 19 mm, vikt 3,2 g.
Mynt Utländska mynt
5 ÅRSSET, silver / nickel / koppar, Kanada 1973, Bahamas 1974, Papua nya Guinea 1976, Jungfruöarna 1977, Trinidad och Tobago 1975, totalt 38 mynt, kvalité ca 0, etuier.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler Specie, 1845, Oscar I, kvalité ca 1/1+, diameter 38 mm, vikt 33,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1630, Gustav II Adolf, kvalité ca 1+, mindre plantsspricka, lite ärg, diameter 40 mm, vikt 27,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1898, Oscar I, kvalité ca 01/0, diameter 31 mm, vikt 15,0 g.
Mynt Svenska mynt
4 MYNT, silver, 1 Kr 1907 ca 01, 50 Öre 1883 ca 01/0, 25 Öre 1905 ca 01 med limrester, 10 Öre 1904 ca 01, total vikt 16,3 g.
Mynt Svenska mynt
KLIPPING, koppar, 1 Öre, 1625-1627, kvalité ca 1, snedpräglad, ca 42×26 mm, vikt 34,8 g.
Mynt Svenska mynt
6 MYNT, 21,6K guld, 3 st 10 Kr, 3 st 5 Kr, 1874-1901, kvalité ca 1+/01 - 01/0, total vikt 20,1 g.
Mynt Svenska mynt
7 MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1876-1902, kvalité ca 1+/01 - 01/0, total vikt 62,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler Sp., 1841, Karl XIV Johan, kvalité ca 1/1+, diameter 39 mm, vikt 33,9 g, mindre repor.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler RM, 1867, Karl XV, kvalité ca 1+, diameter 25 mm, vikt 8,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Riksdaler RM, 1862, Karl XV, kvalité ca 1+/01, diameter 39 mm, vikt 34,0 g, lite limrester.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/2 Riksdaler Specie, 1845, Oscar I, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 16,9 g, mindre repa.
Mynt Svenska mynt
3 MYNT, silver, 1/4 Riksdaler Sp. 1834 ca 1/1+, 1/8 Riksdaler Sp. 1834 ca 1?, 1/16 Riksdaler Sp. 1835 ca 1+, vikt 14,7 g.