Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 0,90 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,0 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, några sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,11 ct, Very Light Yellow(O-P)/SI2, GIA certifikat 2218764905, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,4-8,3 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K roséguld med 64 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VS, Tresor Paris, längd 43,5 cm, vikt 33,3 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, 92 svarta briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,14 ct, Fancy Dark Brown-Greenish Yellow/SI1, GIA certifikat 15883049, 114 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g, några diamanter har nagg.
HELALLIANSRING, platina, 31 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/P1, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g, diamanten har tjock rondist och stark fluorescens samt litet nagg på rondisten och kuletten.
RING, 18K vitguld, droppslipad rosa safir ca 1,35 ct, 72 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(F-L)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/P, 34 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, en sidosten skadad.
RING, 18K vitguld, 180 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, en briljant trasig och flera har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 116 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g, mittstenen rör sig i fattningen och har stark fluorescens, några sidostenar har nagg.