Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
DIAMANT, kuddslipad 1,01 ct, River(D)/VS2, IGI laserinskription 418016619, plomberad, certifikat.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 14,3x13,0 mm, off round, trapets- samt briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 5,5 cm, vikt 13,3 g.
RING, 14K guld, ovalslipad spessartin granat ca 1,50 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 st ca 9 mm SouthSea pärlor, briljanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 12,3 g.
COLLIER, 18K rodinerat guld/ vitguld, South Seapärla 9 mm, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS, längd 42 cm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6 g.
ÖRHÄGEN, 18K roséguld, hjärtan, 84 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,5 g, huggies.
CARMOSÉRING, 18K guld, äkta halvpärla och 10 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/SI, stl 16,75+ mm, en klo saknas, Joh Petterssons Eftr Juvelerar AB, Stockholm 1959, vikt 5,1 g.
CHANEL, ring, Ultra ring, Large version, 18K vitguld, svart keramik, briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm (52), vikt 16,7 g.
ENGELBERT, collier, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 3,1 g, originaletui.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/P, längd 42 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/P, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 1,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 40 cm, vikt 7,4 g.
CLAES GIERTTA, armring, 18K guld, orm med rubinögon, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad, Stockholm 1990, ca 6,0x4,7 cm, vikt 26,5 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 76 svarta diamanter ca 3,00 ctv, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,84 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, naturaler, större nagg på stenen.