Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 oktober 2020
COLLIER, 18K guld, svartrodinerad stjärna, 50 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca Cr/SI, ankarlänk 43 cm, vikt 4,0 g, några diamanter med ytskador.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS, Iduna, stl 17 mm, vikt 3,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Iduna stl 15 mm, vikt 2,2 g.
RING, 018K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, Iduna, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, höjd 8 mm, kedja 40 cm, vikt 3,1 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g, nagg på kuletten.
COLLIER, fasetterad och cabochonslipad ametist, odlade sötvattenspärlor, hänge i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 62 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, blomstermönstrad emaljkula, karneol och rosenkvarts, krokar, längd 4,5 cm, vikt 9,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och svarta, silverfärgade detaljer med cubic zirkonia, öppen knytbar modell, knutet, längd 175 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCa/SI-P, vikt 0,7 g, saknar snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 5 cm, vikt 2,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 2 cm, vikt 4,5 g.