Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 oktober 2020
RING, 18K vitguld, smaragd, 8 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, slitna facettkanter på smaragden.
RING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,28 ctv enl gravyr, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipade rubiner, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, stl 17,25 mm, vikt 3 g.
COLLIER, 18K roséguld, färgstenar bl a kvarts, peridot, turmalin, topas, förgyllda markasiter, längd 47 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, kvarts, färgad kvarts, kalcedon, förgyllda markasiter, höjd 70 mm. vikt 6,8 g, krokar med stopp.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, förgyllda markasiter, höjd 65 mm, vikt 9,1 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, behandlad jade, rubiner, bergkristall, prasiolit, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 9,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, 2 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv ca TW/SI, höjd 70 mm, vikt 4,6 g, stift med stopp.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, turmalin ca 1,54 ct, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/SI, höjd 13 mm, kedja 44 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 granater ca 5,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/SI, vikt 4,3 g, krokar med stopp.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 1,9 g. alla diamanter med nagg på rondist, lödning har gått av på ett ställe.
RING, 18K guld, 5 diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 7,5 g, två diamanter har skador.
COLLIER, 14K vitguld, safirer, 36 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca Cr/P, längd 43 cm, längd 29,5 g, sprickor i guldet.