Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ctv, 41 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, ca W/VS, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,21 ct, 29 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 2,3 cm, , vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W/VS, 29 svarta briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, , diameter 1,3 cm, vikt 3,1 gram.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, slitna fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, höjd 18 mm, vikt 10,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 2 cm, vikt 2,6 g, en diamant med nagg.
Ädelstenar Granater
10 TSAVORITER, 8,46 ct totalt, 6 ovalslipad, 2 dropp- slipade, 1 kuddslipad, 1 ngt off-round slipad.
Ädelstenar Övrigt
PERIDOTER, 32 st, rund- kudd- och ovalslipade, 106,75 ctv, nagg, repor, inneslutningar.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade Smaragder av lägre kvalitet, stift, längd 3,5 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K guld, barock pärla ca 13,2x8,6 mm, 6 blå safirer, 14 briljanter ca 0,14 ctv, vikt 4,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljanter ca 0,50 ctv, brun färgton, ca P, rubiner och safirer, längd 40 cm, vikt 7,1 g, stenar med nagg och skador.