Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 11 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, två åttkantslipade diamanter är skadade.
ENSTENSRING, sterling silver, bergkristall, 1973, Bengt Hallberg, stl 16,75 mm med möjlighet att anpassa.
RING, 14K guld/vitguld, safirer, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g, två safirer sitter snett i fattningen, några av safirerna har slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, 2 diamanter med nagg
HÄNGE, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd 15 mm, vikt 1,0 g
RING, 18k guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 15 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, Linda, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Ca/SI-P, längd 40-46 cm, vikt 6,6 g.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 2,8 - 6,7 mm, diamanter, längd 50 cm, knutet, vikt 9,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå ovalfasetterade safirer, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 8 mm, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g.
BROSCH, förgyllt silver, rosa safirer, längd 117 mm, vikt 18,8 g, nagg, 1 sten skadad.