Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, stl 20 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador och nagg, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 7 mm, lås i 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 82 cm, vikt 47 g.
BROSCHNÅL. 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, längd 4,7 cm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, ca 7 mm, 6 cabochonslipade ametister, antikt lås i 18K guld med svart emalj, ca 1860-tal Stockholm, säkerhetskedja, längd 20 cm, vikt 12,3 g.
COLLIER, korall, färgade sötvattenspärlor, onyx, silver, knyts framtill, längd 122 cm, vikt 77 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,75 - 9 mm, krysopraser, lås i 18K guld, längd 87 cm, vikt 75 g.
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW/VS, stift, vikt 0,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, fasetterad rubin ca 0,96 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 2 cm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, silverlås, något barocka, pärlor ca 5,5-9,7 mm, längd 47,5 cm, vikt 25,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,19 ct ca W/VS, Guldfynd, 1977, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv. F-I/SI-VS, stift, vikt 1 g.
RING, silver, grön kalcedon, markasiter, stl 15,25 mm, vikt 6,9 g, saknar tre markasiter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 14K guld/9K guld, ametist, orientaliska halvpärlor, längd 4 cm, vikt 3,4 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, citriner, markasiter, längd 5 cm, vikt 10,6 g, ena skruvmekanismen är trasig.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 8-radigt, rispärlor, lås i förgyllt silver med karvad ros i snäckskal, längd 44 cm, vikt 43,0 g.