Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantsliapd diamant ca 0,16 ct ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g, stenen är lös i fattningen.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ct, ca TCr/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, rubin, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, alla stenar rör sig i fattningarna, ena diamanten har stora inverterade naturaler på rondisten och andra har litet nagg vid rondisten.
RING, 14K guld/silver, droppslipad mörkblå safir, gammalslipade diamanter, ca Cr-Ca/P, stl 19 mm, vikt 3,5 g, flera diamanter har nagg och skador.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, granater, längd 43 cm, säkerhetskedja, vikt 42,5 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, TCa(L)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Jan Irmes Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad svart diamant ca 1,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, svarta diamanten med naturliga håligheter samt inneslutningar som når ytan, två små diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K roséguld, droppformade rosa sötvattenspärlor ca 12 x 9,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, krokar, höjd 3,7 cm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, Iduna, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer ca 1,0 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stift, höjd 1,3 cm, stift, vikt 1,8 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, plast, 10 x förstoring, 2 LED, ink batterier, längd 12 cm, förvaringsetui i skinnimitation.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, barocka odlade sötvattenspärlor, vit rosa och silver, trädd på vajer, lås i vitmetall, längd 60 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,3 g.