Avslutad | Klockor – Lördag 4 juli 2020
FICKUR, "Payment, London", 42 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, ytterboett, 49,5 mm, silver, bucklor, ca 1774.
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 106, Serie nr. 4563310, Boett nr. 640180, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett (bucklor), läderband, ca 1956.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Cal 291, Serie nr. 254103, Boett nr. 41302 / 1118588, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, skadad urtavla, defekt, saknar krona, skadad boett, ca 1950.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Legend 42, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 713675, Serie nr. 2297221, Ref nr. 984.101.24/V705 AN11, Boett nr. 01.0109, kronograf, herrur, 42 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), "C", Chronometer, s.k. "Spider Dial", Cal 564, Serie nr. 26347430, Ref nr. ST 168.0017, Boett nr. 168.017 SP (K.B), herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968, metallänk ej original.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Pro Pilot, "Altimeter", Cal 733, Serie nr. 3399698, Ref nr. 01.733.7705.4134, Boett nr. 7705, herrur, 47 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, höjdmätare, originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made), Cal 601, Serie nr. 27018097, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 SP (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, defekt, ca 1968, metallänk ej original, box.
LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Cal 633 (ETA 2824-2), Ref nr. L3.642.4.56.6, Boett nr. 38240060, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (trög i uppdrag, behov av service), originallänk, viklås, Ref nr. L600123790, cert, oktober 2012, box, ytterkartong.
GRAND SEIKO, Heritage, "60th Anniversary 1960-2020" Cal 9F85, Ref nr. SBGP007, Boett nr. 9F85-0AA0, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. AA1Y-B-F/A13, cert, mars 2020, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2030/2500).
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 33206927, Ref nr. MD 511.0379, Boett nr. 511.0379, herrur, 32 x 24 mm, doublé (20 micron), manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, ca 1971, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster 120 m, "Spider dial", Cal 1002, Serie nr. 31508203, Ref nr. ST 166.0088, Boett nr. 166.088, herrur, 39 x 43,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, utbytt brygga (kaliberstämpel saknas), originallänk (ej tidsenlig), viklås, ca 1969.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, herrur, 32 mm, Boett nr. 215445 / 1068, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, ca 1990, box.
LONGINES, Flagship, Heritage, Cal L615 (ETA 2895-2), Serie nr. 36062199, Ref nr. L4.795.4.78.2, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, cert, november 2011, box, ytterkartong.
Klockor Fortis
FORTIS, Flieger 24H (T Swiss Made T), Cal ETA 2893-2, Boett nr. 596.10.148, herrur, 40 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, ca 2000.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 21,5 mm, Boett nr. 111.2142.68R, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, ca 1991, metallänk ej original.
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 20 x 20 (27,5) mm, Cal 412, Serie nr. 2080311, Boett nr. 2088567 / R 4172, 18K guld, manuell, plexiglas, formverk, läderband, ca 1972.
Klockor Angelus
ANGELUS, Datalarm, Cal AS 1568 N, Boett nr. 10/11 B, herrur, 35 mm, doublé (20 micron, skadad), manuell, plexiglas, datum, alarm, renoverade/målade visare, skadad boett (se bilder), läderband, ca 1960.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 55509938, PIC nr. 2541.80.00, Ref nr. SU 396.1503, Boett nr. 196.1503 / 396.1503 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, heliumventil, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1996.
must de CARTIER, Tank, Cal 90, Boett nr. 01098/590005, unisex, 23 x 23,5 (30,5), förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1990, box.