Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juli 2020
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade ca 11,5 - 14,5 cm, knutet, magnetlås i sterlingsilver, längd 44 cm.
BÄGARE, silver, slät, koniskt formad, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1924, höjd 7 cm, vikt 29,9 g.
BÄGARE, 2 st, silver, släta, koniskt formade, invändigt förgyllda, AG Dufva, Stockholm 1920, höjd 6,5 cm, vikt 57,9 g, mindre bucklor på fotringen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, delvis rodinerat, briljanter ca 0,50 ctv, hjärtan, höjd 11 mm, stift, vikt 3,5 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, bruna briljantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade ovala sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stift, 7 mm, vikt 1,7 g, saknar snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stift, höjd 10,4 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad smaragd ca 0,36 ct, 12 briljantslipade diamanter ca W-Cr/P, höjd 17 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 4 navettslipade safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, en diamant har nagg och safirerna har slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stift, höjd 10,8 mm, vikt 4,1 g, saknar en snurrebuss.
COLLIER, slipade och fasetterade kulor av Karneol, kulor av Onyx, doserat, guldfärgat lås, trädd på vajer, längd 58 cm, 1 kula är av glas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ctv enligt gravyr, ca CA/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.