Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juli 2020
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 24 briljanter ca 0,24 ctv, stift, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, blå emalj, 6 briljanter ca 0,15 ctv ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lapis lazuli, haulit, mellandelar och lås i 18K guld, längd 88 cm.
RING, 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad droppformad tahitipärla ca 10,2 mm, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, vikt 1,9 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa safir, 24 briljantslipad diamanter ca 0,24 ctv ca W/VS-SI, vikt 1,8 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 2,8 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 8,8 g, en diamant med nagg.
HÄNGE, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 6,00 ctv, höjd 28 mm, vikt 4,1 g, flera små nagg på akvamarinen samt slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TCR/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, briljanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W-TCR/P, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, ovalslipad safir, stl 18 mm, vikt 3,5 g, en klo till safiren är sned, litet nagg på safiren.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/VS, längd 59 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vkt 1,7 g.
HÄNGE, förgyllt silver, lavacamé, Sverige 1924, höjd 3,8 cm, vikt 8,8 g, öglan är öppen.