Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juli 2020
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 15,5-18,5 mm, vikt 1,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 44 cm, vikt 2,5 g.
POSH, collier, örhängen, sterling silver, längd 43 cm, total vikt 17,6 g, krok, ytterkartong.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, röd emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, vit emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa emalj, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 9-9,5 mm, 18 briljanter 0,11 ctv, Golden Lady, stift, vikt 4,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade odlade sötvattenspärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, vikt 3,2 g, krokar.
ALLIANSRING, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
DIAMANTER, 2 st, briljantslipade, 0,63 ctv, TCa-Ca(L-M)/VS, båda har små nagg på kuletten och medium fluorescens, ena har natural och extra fasett vid rondisten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,30 ct, TCa(K)/P, skada på kronan och nagg på kuletten.