Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juli 2020
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 biwa pärlor, blom- och bladform, höjd 1,8 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, höjd 2,2 cm, vikt 18 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, akvamarin, hängets höjd 3 cm, kedjans längd 42 cm, vikt 7,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, 2 biwapärlor, hängets höjd 2,5 cm, kedjans längd 42 cm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld med 3 topaser och 1 briljant ca 0,03 ct ca W/Si, längd 17,5/18,5 cm, vikt 1,7 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, safir, stl 15,25 mm, vikt 5,3 g.
COLLIER, 14K guld, akvamarin, onyx, färgad kvarts, kulor i förgylld markasi ryska stämplar, längd 53 cm, vikt 52,4 g, onuxstav med skada.
ARMBAND, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,95 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stift, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 4 akvamariner ca 0,40 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, höjd 21 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalfasetterad granat ca 0,52 ct, 44 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safirer ca 0,90 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 18 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.