Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juli 2020
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TCA(K-L)/VS2-SI1, stift, vikt 1,7 g, nagg på kulett, nagg på en fasettkant.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, sjöstjärna, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/SI, höjd 1,5 cm, ankarlänk, längd 46 cm, vik totalt 2,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 2,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W-TCa(H- K)/P1, en diamant skadad i rondist och i övrigt mycket inneslutningar, stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, hexagonalt slipad diamant 1,03 ct, TW(G)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, stark fluorescens, små nagg.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 2,54 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 4,5 g, stift, smaragder med inneslutningar som når ytan, en smaragd med litet nagg invid bordet.
BROSCH, ca 18K förgyllt guld, snäckskalscamé, ram med blad och druvklasar, en klase saknas, mått ca 4,5 x 3,7 cm, vikt 13,2 g, etui.
BROSCH, silver/guld, boutonpärla, 8 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, mindre gammalslipade diamanter, 3,0 x 2,4 cm, vikt 5,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 2,23 ct, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 44 cm, vikt 3,2 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, ena har inskription GIA 2156380407, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 2,9 g, stift.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-CR/VS-SI, längd 44 cm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, blandslipad blå safir ca 0,80 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCA/VS-SI, längd 43 cm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, rund fasetterad rubin ca 0,33 ct, behandlad, 8 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/P, längd 46,5 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCR/SI-P, inneslutning når ytan i en av diamanterna, huggies, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCA/SI, höjd 1,8 cm, ankarlänk, längd 40 cm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,97 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Tcr/P, vikt 2,3 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,94 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr-P, höjd 15 mm, kedja 44 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, behandlade rubiner ca 1,67 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,6 g, stift.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljant- och gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/VVS-SI, 49 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 22 mm, vikt 13,9 g, svaga fattningar, mittstenen har slitna fasettkanter och nagg, en sidosten saknas, några sidostenar har skador och nagg.