121 - 140 av 211
1...678...11 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juli 2020

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TCA(K-L)/VS2-SI1, stift, vikt 1,7 g, nagg på kulett, nagg på en fasettkant.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, sjöstjärna, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/SI, höjd 1,5 cm, ankarlänk, längd 46 cm, vik totalt 2,1 g.

Utrop: 3 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 2,3 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W-TCa(H- K)/P1, en diamant skadad i rondist och i övrigt mycket inneslutningar, stift, vikt 1,8 g.

Utrop: 12 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, hexagonalt slipad diamant 1,03 ct, TW(G)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, stark fluorescens, små nagg.

Utrop: 48 000 kr

ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 13 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 2,54 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 4,5 g, stift, smaragder med inneslutningar som når ytan, en smaragd med litet nagg invid bordet.

Utrop: 14 000 kr

BROSCH, ca 18K förgyllt guld, snäckskalscamé, ram med blad och druvklasar, en klase saknas, mått ca 4,5 x 3,7 cm, vikt 13,2 g, etui.

Utrop: 4 600 kr

BROSCH, silver/guld, boutonpärla, 8 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, mindre gammalslipade diamanter, 3,0 x 2,4 cm, vikt 5,6 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 2,23 ct, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 44 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 5 300 kr

CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, ena har inskription GIA 2156380407, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 2,9 g, stift.

Utrop: 14 600 kr

COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-CR/VS-SI, längd 44 cm, vikt 2,8 g.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, blandslipad blå safir ca 0,80 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCA/VS-SI, längd 43 cm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 700 kr

COLLIER, 18K vitguld, rund fasetterad rubin ca 0,33 ct, behandlad, 8 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/P, längd 46,5 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCR/SI-P, inneslutning når ytan i en av diamanterna, huggies, vikt 1,8 g.

3 500 kr

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCA/SI, höjd 1,8 cm, ankarlänk, längd 40 cm, vikt 3,6 g.

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,97 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Tcr/P, vikt 2,3 g, stift.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,94 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr-P, höjd 15 mm, kedja 44 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, behandlade rubiner ca 1,67 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,6 g, stift.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, 3 briljant- och gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/VVS-SI, 49 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 22 mm, vikt 13,9 g, svaga fattningar, mittstenen har slitna fasettkanter och nagg, en sidosten saknas, några sidostenar har skador och nagg.

Utrop: 27 000 kr