Avslutad | Moderna – Lördag 11 juli 2020
RING, sterlingsilver, cabochonslipad natursten, troligen Harald Nielsen för Georg Jensen, stl ca 16,25 mm, vikt 18,3 g, stenen rör sig i fattningen, storleksändrad, saknar stämplar.
RENSCH NIELSEN, ring, 18K guld/vitguld, nr 714, delvis arbetat yta, stl 16,5 mm, vikt 8,1 g.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, TW/VVS, refnr.827771-1112, serienr. 6330805, stl 17,25 mm, vikt 14 g, certifikat och originaletui.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamonds, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, refnr. 859012-1001, serienr. 6293415, längd 42 cm, vikt 6,8 g, orginaletui.
CHOPARD, armband, Happy Diamonds, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, TW/VVS, refnr. 859224-1001, serienr. 3406178, längd 16 - 19 cm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,99 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 73 mm, vikt 4,0 g, stift, flera diamanter med inverterade naturaler.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K vitguld, opal 1,59 ct, smaragd 0,13 ct, 34 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VVS, höjd 4,6 cm, vikt 7,7 g, gravyr För Evigt, (d).
EFVA ATTLING, collier, I´ts Only Love Necklace, 18k guld, längd 43 cm, vikt 6,8 g, kvitto, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,88 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 11,7 g.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamonds, 18K guld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, TW/VVS, refnr. 797103-5001, serienr. 6124991, längd 42 cm, vikt 10,4 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv ca TW-W/ SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g.
GEORG JENSEN, ring, 3 delar, Fusion, 18K vitguld, design Nina Koppel, Danmark, stl 58 (19 mm), vikt 18,7 g, slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,9 g, stift.