Avslutad | Moderna – Lördag 11 juli 2020
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, berlock i glas, längd 17,5 cm, vikt 5,0 g, lagningar och svaga ledningar.
LAPPONIA, armring, man from Mercurry, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1972, 5,9 x 4,5 cm, vikt 70,8 g, missfärgningar.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1970, stl 16,5 mm, vikt 17 g, påse.
SCHALINS, ring, Norrsken Skimra i rund modell, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,7 g.
LAPPONIA, collier, Avantgarde, platina, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, design Björn Weckström, Finland 1981, längd 42 cm, vikt 8,3 g, påse.
LAPPONIA, armring, Aquadukt, platina, design Björn Weckström, Finland 1981, stl M, vikt 17,8 g, påse.
LAPPONIA, collier, En Double, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, design Björn Weckström, Finland 1981, längd 43 cm, vikt 7,8 g.
LAPPONIA, ring, Beaubourg, platina, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, design Björn Weckström, Finland 1981, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g.
OLOV BARVE, stelt collier, sterlingsilver, hamrad yta, Visby 1989, mått 13,5 x 13,2 cm, vikt 52,6 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,50 ctv, ca R(E)/VS1, GIA report 6232946258, sidostenar ca 0,62 ctv, ca R-TW(E-F)/VS-VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, certifikat.
ARMRING, 18K guld, 17 bruna briljanter i olika nyanser ca 0,50 ctv, Lamia Saab Amundsen, Stockholm 1995, innerdiameter ca 6,5 cm, vikt 45,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 bruna och gula briljanter ca 0,50 ctv, Lamia Saab Amundsen, Stockholm 1998, längd 4 cm, stängbara krokar vikt 8,3 g.
RING, 18K vitguld/guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18,75 mm, vikt 5,6 g.