Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
COLLIER, fasetterad rosenkvarts, rökkvarts och onyx, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 46 cm.
COLLIER, fasetterad rutilkvarts och onyx, detaljer och lås i silver, trädd på vajer, längd 48 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0.57 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, 15.75 mm, vikt 3,4 g
COLLIER, färgad howlite, turkosa kulor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 56 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade Smaragder av lägre kvalitet, stift, längd 3 cm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, vikt 1,7, g, stift, ena stenen med nagg på kulett.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 0,55 ct, briljantslipad diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/P, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,2 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, granat ca 0,56 ct, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/P, höjd 14 mm, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
BROSCH, 14K guld, antik- och rosenslipade diamanter, mått 20x18 mm, vikt 3,6 g, senare broschnål i 18K guld, en fattning senare med paste, en klo av, några diamanter med skador och nagg.
TRESTENSRING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, Carl Peter Westman, Stockholm 1865, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, treklöver, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, skadad halvpärla, G. Dahlgren & Co, Malmö 1887, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade 10,5 - 16 mm, knutet, magnetlås i vitmetall, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 76 cm.