Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
CARMOSÉRING, 18K vitguld, granat ca 0,55 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 st briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g
CARMOSÈRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,25 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, en diamant har liten skada.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 1,7 g, stift.
RING, 18K guld, 61 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, svaga fattningar.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner, 18 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, 8 briljanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 9K vitguld, odlade pärlor, bergkristall, onyx, 7,5 g, ena manschettknappen med skada på onyx, skjortknapp & del av skortknapp medföljer, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca Cr/P, skruvstift, vikt 1,0 g, omaka snurrebussar.
ANTON MICHELSEN, förgylld sterling silver, Daisy, emalj, längd 19 cm, vikt 19,1 g, mindre emaljskador.
ARMBAND, gulmetall, granater, inre diameter ca 16 cm, mindre skador på ett fåtal stenar, vikt 21,9 g, bucklor.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, granater, justerbar längd 18-21,5 cm, vikt 10,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ct ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.