Avslutad | Moderna – Lördag 9 maj 2020
ARMBAND, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,20 ct, briljantslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-W/VS, vikt 13,7 g.
HAND, enstensring, Elina, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
ARMRING, sterlingsilver, stel, Danmark 1900-talets andra hälft, 7x7 cm, vikt 57,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, 5,5x6,5 cm, vikt 5,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, vikt 1,7 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F)/SI2, vikt 1,7 g, stift, en diamant med nagg på kuletten, inverterade naturaler.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/SI, 5,5x6,5 cm, vikt 5,7 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 svarta diamanter ca 1,68 ctv, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g, inneslutningar når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 briljanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, diam 22 mm, vikt 4,8 g, stift, en diamat skadad.
ARMBAND, 18K vitguld, tsavoriter ca 4,05 ctv, längd 17,5 cm, vikt 6,9 g, en sten skadad, några med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,9 g, stift, 2 diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,91 ctv, ca TW-W/VS, 27x22 mm, vikt 5,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, kula, räfflad yta, 10,5 mm, för två dobbar, vikt 3,1 g, collier, kryssopras, kulor, 6,15 mm, längd 41,5 cm.
GEORG JENSEN, enstensring, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,0 g, graverad.
COLLIER, 18K vitguld, 189 briljantslipade diamanter 6,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd ca 40 cm, vikt 17,6 gram.