Avslutad | Moderna – Lördag 18 april 2020
ENGELBERT, ring, 18K guld, matterad yta, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
ENGELBERT, ring, Strössel, 18K guld, matterad yta, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vitk 5 g.
OMEGA, ring, Aqua, 18K trefärgat guld, referensnummer 81059, stl 54 (17+ mm), vikt 15,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(G)/VS2, 28 briljantslipad diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, graverad, mittstenen rör sig i fattning och har nagg på kuletten samt inverterade naturaler vid rondisten.
N.E. FROM, collier, sterling silver, bergkristall, gissningsvis ca 40 cm, vikt 53,1 g.
CLAES GIERTTA, manschettknappar, 18K guld, signerade, Stockholm 1995, diameter 18 mm, vikt 25,9 g. (d)
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, 32 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(F-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har tjock rondist och inverterad natural på rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 97 st briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca G-H/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 5,5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 55 st svarta briljantslipade diamanter ca 5,04 ctv, längd 18 cm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 st ovalslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca H-I/VVS-VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca H-I/VVS-VS, längd 2 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 st briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca H-I/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitgild, ovalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca H/VS, stift, vikt 1,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 ovalslipade diamater ca 1,29 ctv, ca H-I/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
ESTRID ERICSON, collier, Etruskiska halsbandet, förgyllt tenn, Svenkt Tenn, utbytt lås, längd 43 cm, vikt 94 g, skador..