Avslutad | Moderna – Lördag 18 april 2020
LAPPONIA, armband, Tracks In The Snow, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1998, längd 19 cm, vikt 19,9 g.
ARMBAND, 18K roséguld, ovalslipade behandlade safirer ca 10,86 ctv, längd 18 cm, vikt 11,3 g några safirer med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, behandlade safirer ca 11,75 ctv, diameter 40 mm, vikt 10,1 g, stift, några safirer med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
COLLIER, Harmony, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 38-45 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/ VS-P, stl 16,75+ mm, vikt 3,3 g, en diamant med nagg på bordet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 30 mm, vikt 5,3 g, huggies.
ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/P 5,5x5 cm, vikt 16,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TCr-TCa/VS-P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 108 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g, några diamanter sneda i fattning, några diamanter har skador.
RING18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS2, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, en briljant med nagg invid kronan, 3 briljanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, hoops, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,02 ct ca TCr-Ca/VS-P, diam 38 mm, vikt 7,4 g, stift
LAPPONIA, collier, 18K guld, design Björn Weckström, 4 odlade pärlor, längd 43,5 cm, Finland 1998, vikt 10,8 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, 8 odlade pärlor, design Björn Weckström, stift, vikt 3,5 g, en snurrebuss ej original.
LAPPONIA, ring, 18K guld, Wild Flower, 4 odlade pärlor, design Björn Weckström, Finland 2004, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 behandlade safirer ca 7,41 ctv, höjd 65 mm, vikt 9,0 g, stift.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 30 behandlade safirer ca 1,10 ctv, stl 17+ mm, vikt 2,3 g.
DIAMANT, prinsesslipad, 2,01 ct, River(E)/VVS1, HRD Diamond Certificate 15018813001, förseglad.