Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april 2020
RING, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 2,08 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,41 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, en mindre diamant med skada, en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,78 ctv ca W/VS, även två små diamanter placerade mellan de större, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,50 ct TW(F)/SI1, GIA inskription på rondisten 6222458395, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv,ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,2 g.
RING, 18K guld, 109 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/ VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 40 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 48 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, vikt 1,5 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,76 ct, TW(F)/VS2, GIA inskription på rondisten 5182258130, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
DIAMANT, briljantslipad 1,05 ct, River(D)/VVS2, GIA inskription på rondisten6167131283, stenkuvert medföljer.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 3,65 ctv, ca TW/VS, längd 18,5 cm, vikt 11,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter 2,23 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 5,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 safirer ca 1,58 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18k vitguld, turmalin ca 2,50 ct, odlad pärla, briljanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/P, längd 45 cm, vikt 15,8 g, svaga fattningar, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 8,5 g.
LARS ANDERS HAHNSTEDT, bägare, silver, konande, delvis förgylld, Uleåborg 1767, höjd 7,5 cm, vikt 48,1 g.