Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 april 2020
COLLIER, 4-radigt, fasetterad akvamarin, odlade sötvattenspärlor, lås i silver, längd 40 cm.
SALTKAR, sterlingsilver, blå glasinsats, J.B. Chatterley & Sons Ltd, Birmingham 1963, höjd 3,4 cm, vikt 99,7 g, sked medföljer.
COLLIER, sterlingsilver, Tita Carlborg Atelje, Boxholm 1986, längd 87 cm, vikt 149,6 g.
BROSCH, 18K guld, svart emalj, ihålig blisterpärla, GGTL certifikat 14-B 2509, längd 30 mm, vikt 2,7 g,
COLLIER, fasetterad korall ca 6,6-9,8 mm, lås i 18K guld, Gustaf Ulrik Malm, Stockholm 1913, längd 39 cm, lagat lås.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca G-H/VS, stift, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6-6,3 mm, lås i silver, paste, längd 47,5 cm, en glassten saknas, mittsten skadad.
SMYCKESET, ring, örhängen, hänge, 14K vitguld, odlade pärlor ca 7,3 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 16,75 mm, örhängen med stift, totalvikt 5,4 g, diamanter med nagg och mindre skador, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K guld, mörk blå safir ca 0,90 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TCa-Ca/P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 7,7 mm, rubiner, smaragder, blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, nagg och mindre skador på smaragderna.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca G-H/VS, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 1,5 g, stift.