Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 april 2020
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 18 st, olika slipningar, turmaliner, labradoriter, kalcedoner, bergkristaller, ametist, rökkvarts, agat, månsten, solsten, etui.
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca G-H/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 0,35 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/P, stl 16,5 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW(G)/VS, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, ringen är inte helt rund.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, fasetterad lila safir, ställbar längd, vikt 22,4 g, safiren har nagg.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, fasetterade rubiner, ställbar längd, vikt 20,0 g, rubinerna har nagg.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, briolettslipad svart diamant ca 1,63 ct, ställbar längd, vikt 22,4 g, diamanten har nagg.
HÄNGE, sterlingsilver, snidad blomma av vit sten, fasetterad citrin, ametist och peridot, vikt 18,5 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
COLLIER, förgyllt silver, fasetterad rökkvarts, trumlad granat, odlade färgade sötvattenspärlor, längd 40 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,33 ct, ca TW(F)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,6 g, en lödbit i ringskena, nagg på en diamant.