Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 april 2020
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv ca W/SI, vikt 1,3 g, stift.
PÄRLCOLIER, lås i sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 9,6-10,3 mm, längd 45 cm, knutet, vikt 56,9 g.
PÄRLCOLLIER, lås i förgyllt sterlingsilver, ovala rosa odlade sötvattenspärlor ca 6-6,5 mm, längd 44 cm, knutet, vikt 21,6 g.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade barocka sötvattenspärlor ca 7,5 mm, längd 44 cm, knutet, vikt 32,1 g.
RING, oxiderat silver delvis förgyllt, barock pärla, granater, peridoter, stl 18,75 mm, vikt 16,7 g.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver delvis förgyllt, akvamariner, peridoter, höjd 4,4 cm, vikt 7,8 g.
RING, oxiderat sterlingsilver delvis förgyllt, droppslipad limekvarts, peridoter, stl 17 mm, vikt 13,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, granater, rosenkvarts, ametister, höjd 4,5 cm, vikt 9,2 g.
BÄGARE, silver, konformad, ciselerad blomdekor, PW Hanngren, Falun 1796-1815, höjd 8 cm, vikt 35,2 g, bucklor, mindre sprickor.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, rosa odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, längd 44 cm, knutet, vikt 34,5 g.
PÄRLCOLLIER, lås i förgyllt sterlingsilver, ovala odlade sötvattenspärlor ca 5,6-6,7 mm, längd 44 cm, knutet, vikt 22,2 g.
STIGBERT, manschettknappar, silver, Engelbert, Stockholm 1987, vikt 10,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,7 g, spricka i i ringskenan, behov av rodinering, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,5 g, en diamant är trasig.