Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca G-H/VS, stift, vikt 2,0 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca F-H/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
BÄGARE, silver, Sven-Arne Gillgren, GAB Stockholm 1962, rakt vidgande, vågbandsbård, höjd 13 cm, vikt 268,3 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, rosenkvarts, briljant 0,02 ct, höjd 22 mm, vikt 3,5 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, rökkvarts, briljant 0,02 ct, höjd ca 22 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 rådiamanter, Sofia Sjörén, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
GEORG JENSEN, 3 ljusstakar, Cobra, rostfritt stål, Constantin Wortmann, Danmark, höjd 16 cm, 20 cm, 24 cm, totalvikt 1364 g.
Glas Ljushållare
EFVA ATTLING, ljusstakar, ett par, glas/silver, Amor Vincit Omnia, Orrefors, höjd 22 cm, bredd 12 cm, totalvikt 912,7 g.
GEORG JENSEN, ljusstake, Cobra Floor, modell liten, design Constantin Wortmann, Danmark, höjd 40 cm, vikt 1925 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, sterlingsilver, Hope, kullänk, längd 45 cm, vikt 13,7 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, oxiderad sterling silver, onyx, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, höjd 21 mm, vikt 3,0 g.
GEORG JENSEN, hänge, kedja, förgyllt silver, Daisy, emalj, ankarlänk, längd 42 / 45 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stift, höjd 8 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- baguette- och prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)(SI-P, höjd 6 mm, stift, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
REY URBAN, skålfat, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1971, höjd 6,5 cm, 27x9 cm, vikt 262,5 g. (d)