Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 april 2020
LONGINES, damur, 24,5 mm, Serie nr. 6529787, Boett nr. 22367 / 177, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1946, metallänk ej original.
Klockor Nivada
NIVADA, Compensamatic, Boett nr. 7128 M 8637, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
MAUTHE, "Volkswagen, 100.000 km", herrur, 32,5 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1957.
CERTINA, Argonaut 285, Boett nr. 825.1285.25, damur, 28 mm, doublé (20 micron, skadad), manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1973.
LEIJON, herrur, 35 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1965.
OMEGA, damur, 22 mm, Cal 244, Serie nr. 14866204, Ref nr. KO 2655, Boett nr. 2655-3 SC / 2668, guld på stål, manuell, pelxiglas, saknar sekundvisare, skadad urtavla, defekt, formverk, skadad krona, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 1466407, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1897.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 9907336, Boett nr. 312 / 555, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1943, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, "Art Deco", frackur, 48 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 8985116, Boett nr. 9477020, stål (Staybrite), ankargång, saknar glas, skadad urtavla, ca 1937.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4935642, Boett nr. 5777812, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 4521385, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75 N, Serie nr. 3399977, Boett nr. 3399977, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, mönster, ca 1915, fickurskedja i vitmetall.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Boet nr. 2224308 / 1296, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1918, fickurskedja i vitmetall,
LEIJONA, fickur, 52 mm, Boett nr. 491625, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca1915.
AU LINGOT D OR, Chaux-de-fonds, fickur, 70 mm, Boett nr. 568, gulmetall/svarteloxerad, ankargång, tablettsiffror, skadad urtavla, defekt, ca 1900.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 3420599, Boett nr. 3420599, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1916, fickurskedja i vitmetall.