Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2020
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116509, Serie nr. Z688442, Cal 4130, Verk nr. C 0265981, Boett nr. 2119, kronograf, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), utbytt urtavla, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78499-OP10, totalvikt 200,8 gram, ca 2006.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak Offshore, Cal 2385, Serie nr. 699471, Ref nr. 26048SK.ZZ.D066CA.01, Boett nr. G81514 / No 1256, kronograf (timvisare nollställer ej), damur, 37 mm, stål/gummi, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, briljantkrans (32 st. ca TW/VVS, ca 1,25 ctv), integrerat gummiband, viklås, ca 2006.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, "MOP Diamond Dial", Ref nr. 116505, Serie nr. 733548D5, Cal 4130, Verk nr. C 0515098, Boett nr. 2115, kronograf, herrur, 40 mm, 18K rosa guld (Everose), automatisk, safirglas (nagg), pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78595-H5A/RS, totalvikt 217,0 gram, ca 2015.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, OffShore, "Tachymeter", Cal 2326, Serie nr. 729032, Ref nr. 25940SK.OO.D002CA.02, Boett nr. G 98810-13273, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål/gummi, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, ca 2010.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, s.k. "Fat Four", Ref nr. 16613 T, Serie nr. Y808217, Cal 3135, Verk nr. 3 9889348, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93253-AD4, ca 2003.
OMEGA, Constellation Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 24785948, Ref nr. ST 168.0005, Boett nr. 168.005 (SGR), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 8220, ca 1966.
OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255 (ESA 9210), Serie nr. 38412444, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1976.
Klockor Lemania
LEMANIA, "Alarm", (T-Swiss Made-T), Cal 2980, Serie nr. 3160755, Boett nr. 9752, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1970.
Klockor Lemania
LEMANIA, Tg 195, "Tre kronor", s.k. "Tropical", Cal 2225, Serie nr. 1111417, Boett nr. 58-2957 / 30/3, militärmodell, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, fasta bandstift, läderband, ca 1958.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 36265323, Ref nr. ST 176.0007, Boett nr. 176.007, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, läderband, ca 1973.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, GT (T Swiss Made T), Cal K825, Serie nr. 2020059, Ref nr. E 861, Boett nr. 1179987, herrur, 39 x 46 mm, stål, hammarautomat, plexiglas (skadat), datum, alarm, läderband, ca 1968.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal K825, Serie nr. 1629730, Boett nr. 900616, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1963.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal 916, Serie nr. 2123838, Ref nr. 875.42, Boett nr. 1338117, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1971, box.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox (Swiss Made T), Cal K825, Serie nr. 1695559, Ref nr. E 855, Boett nr. 1034641, herrur, 37 mm, guld/stål, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, renoverad urtavla, läderband, ca 1964.
Klockor Heuer
HEUER, kronograf, Cal Valjoux 71, Ref nr. 345, Boett nr. 42958, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, boett/urverk ej signerat, läderband, ca 1943.
ROLEX, herrur, 22 x 30,5 (37) mm, Ref nr. 2417, Boett nr. 33506, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, defekt, fasta bandstift, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1920.
OMEGA, Constellation, Calendar De Luxe, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 23944581, Ref nr. BA 168.0006, Boett nr. 168.005/6, herrur, 34,2 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1966, box.
OMEGA, Seamaster, Memomatic (T-Swiss Made-T), Cal 980, Serie nr. 33329376, Ref nr. ST 166.0072, Boett nr. 166.072, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, alarm, läderband, tillverkad 1971, cert, augusti 1981, box.
LONGINES, Ultra-Chron (-T Swiss Made T-), Cal 431, Serie nr. 14925845, Ref nr. 7970-2, Boett nr. 15/385719, herrur, 41 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1968, box (ej tidsenlig).