Avslutad | Aficionado – Torsdag 12 mars 2020
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 1 Carolin / 10 Francs, 1869, Karl XV, kvalité ca ca 1/1+, diameter ca 19 mm, vikt 3,2 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, Svärdsorden, emalj, bredd 39 mm, även en miniatyr i silver, total vikt med band 19,7 g.
Medaljer Ordenstecken
KOMMENDÖRSTECKEN, KRASCHAN, KNAPP, förgyllda (i krachans fall silver, i det övriga metall), emalj, Västtysklands Förtjänstorden, total vikt med band 119,7 g, originaletui.
Medaljer Minnen
MEDALJ, 23K guld, Kongens erindringsmedalje, Norge, bredd 25 mm, vikt med band 13,6 g.
Medaljer Ordenstecken
MINIATYR, 18K guld, Vasaorden, emalj, bredd 17 mm, vikt med band och knapp 5,4 g.
Medaljer Ordenstecken
MINIATYR, 18K guld, Serafimerorden, emalj, bredd 15 mm, vikt med trasigt band 2,9 g.
Medaljer Ordenstecken
KOMMENDÖRSTECKEN, 18K guld, Nordstjärneorden, emalj, 1957, bredd 53 mm, vikt med band 37,0 g.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, 18K guld, 5 miniatyrer, emalj, Dannebrogeorden, St. Olavsorden, Vasaorden, Svärdsorden, Serafimerorden, total vikt 15,5 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, svärdstecken, emalj, bredd 36 mm, vikt med band 28,4 g, originaletui.
Medaljer Minnen
2 MEDALJER, 23/18K guld, Vasamedaljer, total vikt med band 25,8 g, 2 st originaletuin.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, Vasaorden, bredd 38 mm, vikt med band 18,4 g, originaletui.
PORTFOLIO/MAPP, CARTIER, vintage, vinrött läder, hörn förstärkta med gulmetall, 33x24cm, visst slitage på insidan,