Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
BROSCH, 14K guld, 16 odlade sötvattenspärlor ca 6-8 mm, mått 48 mm x 37 mm, vikt 13,5 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, 2 diamanter med nagg/mindre skador.
HELALLIANSRING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt6,8 g, flera stenar sitter löst i fattningen.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct L(bruna serien)/SI1, vikt 1 gram.
RING, 18K guld, bergkristall ca 8,50 ct, Sverige 1948, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, bergkristall något lös i sin fattning, bergkristall med mindre nagg.
STIGBERT, hänge, 18K guld, bergkristall ca 35,00 ct Engelbert, Stockholm 1950, höjd 4,5 cm, vikt 11,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,80 ctv enligt gravyr, ca TW-CR/SI, en P, stl 17,25 m, vikt 4,0 g, en diamant skadad, en med nagg, tre kuletter med nagg.
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, 4 carréslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TW-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, ett par stenar med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,75, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.