Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, knappformade, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 46 cm.
BROSCH, silver, krysopras, mindre rosenstenar, strass, diameter 3 cm, vikt 11,8 g, smärre nagg på strasstenarna.
RING, 18K vitguld, 5 ovalslipade safirer, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 19,75 mm, vikt 5,5 g.
BORGILA, bägare, sterlingsilver, invändigt förgylld, Stockholm 1940, höjd 9 cm, vikt 161,0 g, gravyr på livet, buckla.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,6 g, en lödbit i ringskena, nagg på en diamant.
RING, 14K vitguld, antikslipad diamant ca 0,40 ct ca Ca/P, inneslutning når ytan och bildar ytspricka, 13 facetterade diamanter, en sten saknas, slitna fattningar, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, hjärta, safirer och åttkantslipade diamanter, höjd 21 mm, vikt 6,1 g.
EFVA ATTLING, HÄNGE och KEDJA, sterlingsilver, ormlänk, kedjans längd ca 42 cm, vikt totalt 7,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,33 ct, ca TW(F)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 odlade sötvattenspärlor, rosa-aprikos, ca 10,85 x 7,85 och 4,00 mm, längd 3,2 cm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.