Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,46 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,1 g, mindre nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,1 g, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g,
RING, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 0,45 ct, ca Fancy Light Yellow/P, 65 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, svaga fattningar, mittstenen har skador vid rondisten och inneslutningar som når ytan, flera sidostenar har nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,26 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,95 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 21 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalfasetterad granat ca 0,52 ct, 44 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 50 blå safirer ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,1 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,20 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 48 rubiner ca 0,30 ctv, stl 16,25+ mm, vikt 1,0 g.
RING, 18k guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,6 g.