Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
RING, 18K guld, prinsess - och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/P, stl 18 mm, vikt 5,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2 g.
RING, silver/14K guld, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 8,6 g.
TRESTENSRING, 23K guld/18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 6,3 g, två stenar med skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,7 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGEN, TILL ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 7,75 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd 26 mm, vikt 3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 - 8 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och smaragder, längd 45 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,5 g, några diamanter lösa i fattning.
RING, 12K guld, peridoter, odlad pärla, briljantslipade diamanter, stl17,75 mm, vikt 5,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 0,40 ct, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 2,8 g.
BROSCH, silver, karneol, Jugend, troligen Norge, 1900-talets början, höjd 5,5 cm, vikt 4,7 g.