Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, släta, runda, diameter 15 mm, vikt 10,6 g.
COLLIER, stavar av Phrenite, kulor av Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade fasetterade smaragder av lägre kvalitet, krokar, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W-TCr/VS-P, ovala odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad Onyx, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3 cm, vikt 5,0 g.
PÄRLCOLLIER, 6-rader, odlade barocka sötvattenspärlor, flätat, lås i sterlingsilver, längd 49 - 54 cm.
COLLIER, färgade kulor av Kvarts i grönt och rött, större svart kula i Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 59 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 2 cm, vikt 2,6 g, en diamant med nagg.
COLLIER, förgyllt silver, fasetterad rökkvarts, trumlad granat, odlade färgade sötvattenspärlor, längd 40 cm.
RING, 18K guld/rodinerat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
COLLIER, trumlad Citrin, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, 4,5 g, gravyr, en diamant med små nagg på rondist.