Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
KAFFEKANNA, silver, kanna och lock stämplade G FOLCKER, Stockholm 1838, Empire, urnformat liv, akantusdekor i relief, trähandtag, höjd 25 cm, vikt 719,9 g.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, Ceson, Göteborg 1974, oval fot, bladdekor, höjd 15,2 cm, bucklor, vikt 387,5 g, fyllda.
TIFFANY & CO, collier, sterling silver, längd 43 cm, vikt 66,1 g, påse från Tiffany.
TIFFANY & CO, armband, sterling silver, längd 19 cm, vikt 35,6 g, påse från Tiffany.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g.
2 DOSOR, silver, cylindrisk form, graverad bladdekor på lock, JE Torsk, Stockholm 1860, höjd 3,4 cm, diameter 5,2 cm, vikt totalt 75,7 g.
ETT SALTKAR, silver/glas, rektangulär form, på fyra tassfötter, G Möllenborg, Stockholm 1839, mått 9,0 x 5,3 cm, vikt 258,4 g.
VINKANNA, silver/glas, J Grinsell & Sons, London 1903, bukig form, höjd 24 cm, vikt 852,6 g, nagg.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 14K guld / silver, antikslipad diamant ca 0,25 ctv, stl 17,5+ mm, vikt 1,8 g.
BROSCH, 15K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,06 ct, odlade pärlor, längd 5,5 cm, vikt 3,1 g.