Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 6 st, cabochonslipade, 41,54 ctv, gröna och rosa turmaliner, blå topas och ametist, inneslutningar når ytan.
ALLIANSRING, 14K guld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, en sten LBr, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, 2 diamanter skadade.
BROSCH, silver, kors, rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, nagg och skador, vikt 5,8 g, fäste i gulmetall.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/VS, längd 38 cm, vikt 3,0 g, litet nagg på kulett.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 10 briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir, 10 briljanter ca 0,20 ctv, längd 42 cm, vikt 5,3 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, 20 briljanter ca 0,30 ctv, stift, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct, ca W(H)/SI, inneslutning som når ytan, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, vikt 0,4 g.
RING, 14K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, två diamanter med nagg på rondist, en diamant med natural på paviljong, en diamant med skada på bordet, skev ringskena.
ENGELBERT, ring, 18K guld, sockertoppsslipad ametist, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1957, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g, sten något lös i fattning.
BROSCH, silver, liljekonvaljer, genombruten, Michelsen, Stockholm 1950, mått 44 x 45 mm, vikt 8,9 g.
ROSENHOLM 12 kaffeskedar, jubileumsutgåva 1932-1982, nr 89, 2 tillhörande schatull.
ENSTENSRING, 20K guld, briljantslipade diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir, 6 åttkantslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 2,0 g.