Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
BROSCH, silver, skallbagge, Osmond Konst & Smide, Stockholm 1994, 25x40 mm, vikt 11,1 g. (d)
ARMRING, sterlingsilver, öppningsbar, Osmond Konst & Smide, Stockholm 2008, 5,5x6 cm, vikt 49,1 (d)
ARMRING, sterlingsilver, öppningsbar, Osmond Konst & Smide, Stockholm 1999, 5x5,5 cm, vikt 20,7 g. (d)
ARMRING, sterlingsilver, öppningsbar, Osmond Konst & Smide, Stockholm 1999, 4,5x5,5 cm, vikt 20,6 g. (d)
ARMRING, sterlingsilver, öpningsbart, Osmond Konst & Smide, Stockholm 1999, 4x4,5 cm, vikt 21,2 g. (d)
COLLIER, kulor av kvarts, hematit, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 48 cm.
COCKTAILPINNAR, 6 st, silver, bakelit, CG Hallberg, Stockholm 1940, längd 9 cm, vikt 17,1 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, senare dekor, Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås 1863, höjd 4,3 cm, vikt 70,1 g.
SKÅL, silver, på 3 fötter med lejonhuvud, TH Hazelwood, Birmingham 1920, höjd 5,5 cm, diameter 9,1 cm, vikt 76,7 g, små bucklor.
COLLIER, färgade gröna kvartskulor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade fasetterade smaragder av lägre kvalitet, stift, vikt 3,3 g.
COLLIER, behandlade Agatplattor, kulor av Ametist, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 42 - 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 80 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kulor och fasetterad onyx, glaskulor, 8 cubic zirkonia, krokar, längd 6 cm, vikt 6,3 g.