Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
ARMBAND, 18K vitguld, 17 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, längd 18 cm, vikt 7,2 g, lagningar och skador på fattningarna.
RING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 8,4 g, en diamant med skada vid rondisten och en med litet nagg på kronan och kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, ca 14 mm, stift/clips, höjd 18 mm, vikt 9,7 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4 -radigt, odlade pärlor, ca 4,75 mm, lås i silver, ametist, längd 18 cm, vikt 31,4 g.
BORGILA, skål, sterlingsilver, 1 krona Sverige 1939, Stockholm 1939, höjd 2,5 cm, diameter 6,4 cm, vikt 61,0 g.
BROSCH, 18K guld / silver, 3 små turkoser, dekor, bredd 31 mm, vikt 2,8 g, finns en krok, så den kan även fungera som hänge.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 6 rosa safirer 0,54 ctv enligt gravyr, höjd 17 mm, vikt 1,4 g.
RING, förgyllt silver/silver/14K guld, snidad jade, pärlor, diamanter, stl 17 mm, diameter 36 mm, vikt 14,1 g.
ÖRHÄNGEN, silver/14-18K guld, vit emalj, grön kalcedon, diamanter, stift, höjd 65 mm, vikt 18,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad smaragd, 16 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 1,0 g.