Avslutad | Klockor – Lördag 1 februari 2020
FICKUR, "Breguet a Paris", 53,5 mm, Boett nr. x5163, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, datum (visare avbruten), skadad urtavla, skadad boett (lödning), bucklor, ca 1800.
FRERES BORDIER, a Geneve, hängur (sfärisk), 25 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, defekt, skadad boett (lödning), emalj (skadad/lagad), ca 1780, etui.
LONGINES, "Rätt Tid", Chronometer, Cal 24.99, Serie nr. 10323344, bordsur, (91) x 188 x 188 mm, trä/metall, ankargång, liten sekundvisare, gångreservindikator, saknar "Rätt Tid" plakett, glasat innerlock, ca 1956.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, "Swiss", Ref nr. 1007, Serie nr. 956581, Cal 1520, Verk nr. 47454, Boett nr. 1007, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt (behov av service), skadad boett (se bild), gravyr, läderband, ca 1964.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1164, Verk nr. 84792345, Serie nr. 84792345, PIC nr. 213.30.42.40.01.001, Ref nr. SU 378.0523, Boett nr. 178.0523 (LL), kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1504/826, cert, september 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 90460525, PIC nr. 2221.80.00, Ref nr. SU 396.1504, Boett nr. 196.1504, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk (se fördjupad info), viklås, Ref nr. 1503/825, ca 2008.
GUY ELLIA, Time Square, Cal 8.20, Serie nr. 019, Boett nr. PGE820-014 / 2315, damur, 33 x 38 (42,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla med briljanter (4 st), briljanter på boetten (1250 st, ca TW/VS, ca 5 ctv), läderband, viklås i 18K guld med briljanter (163 st. ca TW/VS, ca 0,55 ctv), ca 2005.
OMEGA, herrur, 33,2 mm, Cal 600, Serie nr. 21463270, Ref nr. BA 131.0016, Boett nr. 131.016, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, OBS: krona/ställaxel saknas, läderband, ca 1964.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal (T Swiss Made T), Serie nr. B258012, Boett nr. 9790, damur, 22 x 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), skadad krona, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown 1917, Cal 732 (SW 200-1), Serie nr. 36-33046, Ref nr. 01 732 7736 4081-Set LS, Boett nr. 7736, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne, cert, september 2018, box, ytterkartong, Limiterade och numrerade (Nr. 0765/1917).
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 2542, Boett nr. 126214029 / 669, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1970, metallänk ej original, box.
Klockor Baume&Mer
TISSOT, herrur, 33,5 mm, Ref nr. T71.3.411.21, Boett nr. H674.330, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, cert, maj 2015, metallänk ej oiginal, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita, Serie nr. 32755579, Ref nr. L5.155.4.96.6, Boett nr. L5.155.4, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600075171, cert, mars 2006, box (skadad, ej komplett), ytterkartong.
Klockor Calvin Klein
cK, Calvin Klein, Flash, Boett nr. K34223/00, damur, 32 x 51 mm, stål, quartz, mineralglas, stel integrerad armlänk (M), ca 2005, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Linea, Serie nr. 5395226, Ref nr. M0A10015, Boett nr. 65692, damur, 27 mm, stål/rosa guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Legend 42, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 713675, Serie nr. 2297221, Ref nr. 984.101.24/V705 AN11, Boett nr. 01.0109, kronograf, herrur, 42 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Linea, Serie nr. 5427591, Ref nr. M0A10017, Boett nr. 65702, kronograf, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, briljanter på boetten (42 st. TW/VSI, ca 0,62 ctv), integrerad originallänk med briljanter (36 st. TW/VSI, ca 0,72 ctv), viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, 1948 Legacy Date, Cal Sellita SW 300, Serie nr. 315.481, Ref nr. 1129.51.41.4017.00, Boett nr. 2951.41, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1700/300914, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Chronometer, Cal 3600, Verk nr. 60092241, Serie nr. 60092241, PIC nr. 3540.50.00, Ref nr. ST 377.0320, Boett nr. 177.0320/377.0320 (LL), kronograf (splittsekund), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, kolfiberurtavla, skadad urtavla, originallänk, viklås (utbytt), Ref nr. 1620/887/998, cert, juni 2002, box.