Avslutad | Klockor – Lördag 1 februari 2020
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 90428044, PIC nr. 2221.80.00, Ref nr. SU 396.1504, Boett nr. 196.1504, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, läderband, ca 2008.
BREITLING, Cockpit Lady (100M/330FT), Chronometre, Cal 71, Verk nr. 1037650, Serie nr. 1037650, Ref nr. A71356, Boett nr. 3807B4, damur, 31,8 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), defekt, Pilotlänk, viklås, Ref nr. T3507/367 A, ca 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 206836, Ref nr. B13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås (stål), ca 1996.
Klockor Eberhard & Co
EBERHARD & Co, "Hommage Abraham Louis Perrelet Le Locle 1770", kronograf, Cal ETA 7751, herrur, 40 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, dag (tyska), datum, månad, månfas, läderband, ca 1990, Limiterad och numrerad (Nr. 816/999).
STOWA, Flieger Classic Sport, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 398, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2019, box, ytterkartong.
TISSOT, T-Touch II, Serie nr. 13BC0220913, Ref nr. T047.420.11.051.00, herrur, 43,6 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. T013420 A, cert, juli 2013, box.
CERTINA, DS-1 (100m/330ft), Cal ETA 2824-2, Boett nr. C006407A / RKM-BC-28015, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. C006407 A TKL-S, cert, december 2009, box.
TAG HEUER, Aquaracer (300 METERS/1000 ft), Cal 5 (ETA 2824-2), Serie nr. RQF0877, Ref nr. WBD2112.BA0928, Boett nr. WBD2112-0, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA084-Y-S4/3212 Y, cert, augusti 2019, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Professional (300/1000ft), Cal 1438, Serie nr. 54787335, PIC nr. 2541.80.00, Ref nr. SU 396.1503, Boett nr. 196.1503 / 396.1503 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, datum, utbytta visare/vridring, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, juni 1997.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Thorup & Bonderup, Serie nr. 48235, Ref nr. 346, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, ca 2000.
Klockor Heuer
HEUER, kronograf, herrur, 36 mm, Cal Valjoux 22, Serie nr. 704587, Ref nr. 347 A, Boett nr. 70919, stål, manuell, plexiglas, delvis renoverad urtavla/skadad, boett signerad Ed.Heuer & Co, läderband, ca 1945.
Klockor Gucci
GUCCI, Link, Ref nr. YA110501, Boett nr. 10928600, damur, 14,5 x 27 (36) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, Ref nr. PM 03 06, cert, maj 2009, box, ytterkartong.
PARMIGIANI, Fleurier, Tonda 1950, Cal PF702, Verk nr. 193077, Serie nr. 73208, Ref nr. PFC288-0001400-XA1442, herrur, 40 mm, stål, automatisk (Microrotor), safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, Original, Senator Diary, Cal GO 100, Serie nr. 00816, Ref nr. 100-13-02-02-04, Boett nr. 0301, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, alarm, glasbaksida, läderband, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
PARMIGIANI, Fleurier, Tonda Metropolitaine, Cal PF 310, Verk nr. 155092 / 3000, Serie nr. 67102, Ref nr. PFC273-0065600-B00002, damur, 33,1 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, briljantkrans (72 st. TW/VVS, ca 0,51 ctv), glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Legend 38, Cal ETA 2892A2, Serie nr. 2289993, Ref nr. 082.101.47/V200.PN11, Boett nr. 01.0091, damur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, diamanter på urtavlan (9 st. 8/8), diamantkrans (72 st. 8/8, ca 0,59 ctv), glasbaksida, originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss T), Ref nr. 6803, Serie nr. 1863123, Cal 1161, Verk nr. 30648, Boett nr. 6619, damur, 25 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, originallänk 18K guld (storleksändras ej), viklås (lagningar, se bilder), Ref nr. 2-68, längd 190 mm, totalvikt 69,5 gram, ca 1968.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 57 (H6), Serie nr. 542966, Boett nr. 614676, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1912.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 122013/17, herrur, 30 mm, förgyllt silver (skadat), quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerat läderband, cert, augusti 1988, box.