Avslutad | Moderna – Lördag 11 januari 2020
ÖRHÄNGEN, 14K guld delvis rodinerat, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ct, ca W-CR(H-J)/P, stift, vikt 3,1 g.
SIGURD PERSSON, manschett- samt skjortknappar, 18K guld, gröna turmaliner, Stockholm 1962, totalvikt 27,3 g, originaletui. (d)
TENNISARMBAND, 18K guld/vitguld, 81 briljanter ca 2,49ctv, ca`TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 83 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 4 cm, vikt 5,2 g.
RINGAR, 2 st, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(E)/SI2, HRD Diamond Report 13034342025 samt inskription på rondisten, 76 briljant- och 25 prisesslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, svaga fattningar.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 74 prinsess ca 3,00 ct, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 22,1 g, gravyr, svaga fattningar, ca 10 skadade diamanter.
GEORG JENSEN, brosch, nr 39, sterlingsilver, Danmark 1933 - 44, längd 57 mm, vikt 10 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 svarta diamanter ca 0,37 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,37 ct ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(G)/SI2, 139 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, några sidostenar har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, triangelslipad diamant 1,18 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA report 16844621, briljantslipade gula diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, en av de små gula diamanterna är skadad och några har nagg.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 115 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 43,5 cm, vikt 30,0 g, tre av de mindre diamanterna med nagg på rondist och en med nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, 119 briljantslipade svarta diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade svarta diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, flera diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, gravyr.