Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
BROSCH, 18K vitguld, 16 briljant - och 101 åttkantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W/VS, höjd 38 mm, vikt 13,7 g.
COLLIER, 3 - radigt, ametister, odlade sötvattenspärlor, rosa, ca 8 mm, lås i 18K guld, diamanter, längd 41 cm.
PÄRLCOLLIER, möjligen orientaliska, doserade, off-round, ca 1,75 - 7 mm, mellandelar och lås i 18K guld, gammalslipade diamanter, ca 0,35 ctv, längd 51 cm, vikt 13,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 17 mm, vikt 3,9 g, en diamant är skadad.
HÄNGE, 18K guld, kors, 36 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-TCa/P, höjd 3,1 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 rubiner, 7 briljanter ca 0,21 ctv ca TW-TCa VS-P, höjd 18 mm, vikt 1,9 g.
Smycken Nål
KRÅSNÅL, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, år 1925, längd 4,4 cm, vikt 1,4 g, två diamanter med små skador.
COLLIER, 14K guld, 5 ovalslipade obehandlade gul, blå och ljusrosa safirer ca 15,60 ct, GCS certifikat 79235-30, Ryska stämplar, höjd 5,6 cm, längd 40 cm, vikt 9,6 g.
CARMOSÉRING, 18k guld/platina, kuddslipad obehandlad rosa safir 3,13 ct, CGTL certifikat A86578, rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, safir med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 90 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW/VS, Bertani & Co, Italien, stl 18 mm, vikt 14,1 g.
RING, förgyllt silver, fröpärlor, blå paste, en sten är ersatt med en syntetisk safir, 1900-talets början, (Buda)Pest, stl 16 mm, vikt 4,7 g.
ARMBAND, förgyllt silver, fröpärlor, blå paste, två stenar saknas, 1900-talets början, (Buda)Pest, längd 17 cm, vikt 19,1 g.
HÄNGE, förgyllt silver, fröpärlor, blå paste, 1900-talets början, (Buda)Pest, vikt 5,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ca 474 briljantslipade diamanter ca 4,35 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 41,5-44,5 cm, vikt 19,2 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 Burmesiska blå obehandlade safirer 5,60 ctv enligt gravyr, CGS certifikat 78156-95, 4 briljant-, oval- och droppslipade diamanter 1,06 ctv enligt gravyr, ca TW-LBr/VS-SI, vikt 4,6 g, skruvstift, safirer med nagg och inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir 3,32 ct, CGTL certifikat A83686, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, längd 48 cm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Carlman, Stockholm 1969, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.