Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
RING, 18K vitguld, odlad grå pärla 6,4 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smargder, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stift, vikt 3,6 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 smaragder ca 0,50 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, smaragder med slitna fasettkanter och nagg.
RING, 18K vitguld, 3 smaragder, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, smaragder med smärre repor och nagg.
RING, 18K vitguld, ca 168 st åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, förgyllt silver, pärlemor, Köpenhamn, diameter 15 mm, etui, 1 del utbytt.
Dosor-Etuier Etuier
CIGARETTETUI, 14K guld, cabochonslipad rubin, safir, smaragd, mått 7,5 cm x 5 cm, vikt 65,5 g, liten skada på smaragden.
Dosor-Etuier Etuier
DOSA, 14K guld, cabochonslipad rubin, safir, smaragd, mått 4,8 x 3,8 cm, vikt 21,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, droppformade ihoplimmade mabépärlor, rubiner, höjd 50 mm, vikt 10,0 g, ena snurrebussen i metall.
THORBJÖRN GROTH, 2 bägare i silver, Stockholm 1989, höjd 6 cm, hammrade, vikt 302,0 g,
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 18 mm, vikt 5,0 g, en diamant är skadad.
TRESTENSRING, 18K guld, en gammalslipad och 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCa/P, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g. mittsten med skador och en sidosten med en liten skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 20,5 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,75+ mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 19,75 mm, vikt 3,0 g.