Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCr (H-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K svartrodinerat guld, 72 svarta diamanter ca 2,10 ctv, längd vikt 6,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, 17 briljant - och swisslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/SI-P, Stockholm 1996, stl 15,5 mm, vikt 10,2 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct, TW(G)/SI1, HRD inskription på rondisten 180000086769, 27 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g. mittstenen med natural på rondist, stenkuvert medföljer.
W A BOLIN, honungssked, silver, dekor med bi, Stockholm 1961, längd 18,5 cm, vikt 51,2 g, originalask.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/SI, stl 19,25 mm, vikt 6,1 g, en diamant med nagg på kulett.
RING, 18K guld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, ca 60 svarta diamanter ca 0,20 ctv, ringstorlek 16,75+ mm, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 10,0 g.
RING, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 13,9 g.
GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikr 149,2 g, etui.
CHRISTOFFLE, ostknivar, 8 st, nysilver, art noveau, Gramont, Frankrike, vikt 413,6 g. gravyr.