Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
ARMBAND, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,52 ctv ca W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 37,8 g, ett nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g, stift.
COLLIER, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 20,3 g, slitna klor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS, diam 20 mm, vikt 5,9 g, stift.
OLE LYNGGAARD, armband, vinrött silke, berlock, Sweet Drop, 18K guld, höjd 22 mm, vikt 5,6 g, längd 37 cm.
OLE LYNGGAARD, lås, Globe, 14K guld, 14,5 mm, vikt 6 g, nyckelhänge, 18K guld, rökkvarts, briljant ca 0,01 ct, bergkristall, 3- radigt, längd 45 cm inklusive lås.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 14K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, kedjans längd 42 cm, hängets höjd 2 cm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 baguette- och trapetsslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm+, vikt 4,7 g, två diamanter med skador.
RING, 18K guld, 4 droppslipade rubiner ca 1,33 ctv, 4 droppslipade smaragder ca 0,83 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 9,9 g.
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca TW/VS, Vilnius, Schalins, stl 18,25 mm, vikt 6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 ct enl gravyr, ca TW/VS1, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 170 briljantslipade diamanter ca 6,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 43 cm, vikt 22,8 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 154 briljantslipade diamanter ca 4,56 ctv, ca TW-W/VS, längd 43,5 cm, vikt 13,3 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 53 briljantslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,6 g.